Skip to main content

Ramadan w Maroko

Ramadan w Maroko!

Ramadan! To właśnie był powód dla którego bilety były takie tanie. Dowiedzieliśmy się jednak o tym dopiero po zakupie biletów ;P Co to jest Ramadan? I jak wygląda Ramadan w Maroko? Jest to miesięczny post upamiętniający miesiąc, w którym Koran został przekazany ludziom. Przez cały miesiąc muzułmanie w ciągu dnia nie mogą jeść, pić, palić, uprawiać sexu. Muszą zachować czystość, być dla siebie miłym i robić dobre uczynki. Oczywiście Koran przewiduje wyjątki takie jak dzieci, czy osoby starsze. Jest również opisane, że osoby będące w podróży, jeżeli nie mają wyjścia, mogą odrobić post w innym terminie. Oczywiście Koran był napisany w VI wieku więc nie mógł kilku rzeczy przewidzieć. Dlatego też Imam, taki ich „papież” ogłosił, że takie osoby, które muszą być w pełni sił podczas wykonywania pracy mają dyspensę jak np. policjanci albo piloci, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo innych.

Iftar

Z Ramadanem wiąże się również ciekawa rzecz, a mianowicie codziennie wieczorem muzułmanie zbierają się na wspólny posiłek tzw.  Iftar, który rozpoczyna się równo z zachodem słońca. Wszyscy wyznawcy Islamu jedzą i świętują z najbliższymi –najpierw rodziną, znajomymi i całą wspólnotą – taka wigilia, codziennie przez miesiąc. W czasie trwania Ramadanu mogliśmy liczyć na pewno na lepsze traktowanie przez miejscowych. Mówi się, że w tym czasie całe Maroko jest spokojniejsze, stragany mniej ruchliwe – bo komu się chce krzyczeć jak nie zjadł. Z drugiej strony może być bardziej nerwowo, co mogą sobie wyobrazić sportowcy zbijający wagę na zawody. Pomyślcie, że w jednym momencie zbija tą wagę cała Polska. Byśmy się chyba pozabijali. Czy bardzo inne jest w Maroko w czasie Ramadanu? Nie mam porównania.

Jednak jak cudowni są ludzie, w trakcie Iftar-u w Maroko przekonaliśmy się kilkukrotnie, kiedy byliśmy zaproszeni na kolację z ulicy, tak po prostu. A najpiękniejszy Iftar zobaczyliśmy w Rabacie. Cała plaża ludzi na wspólnej kolacji…

Zobacz Iftar w Rabacie TUTAJ

2 thoughts to “Ramadan w Maroko”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *