Skip to main content

Zielona Karta – Zrób ją za darmo!

Zielona Karta

Lubisz spontaniczne wyjazdy? Nie wiesz gdzie pojedziesz następnym razem? Chodzi ci po głowie Ukraina, Czarnogóra, Białoruś, Bośnia, Mołdawia, Maroko, Iran, Izrael, Bośnia i Hercegowina, Turcja, Tunezja albo Rosja…. Pomyśl o tym zawczasu, zajmie Ci to kilka minut, nic nie kosztuje a w przyszłości może się okazać zbawienne 
Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu i masz OC to przysługuje Ci również Zielona Karta, u większości ubezpieczycieli dostaniesz ją zupełnie za darmo. Jak ją zdobyć?
Zobacz gdzie masz ubezpieczony samochód.
Zadzwoń na infolinię.
Odbierz w punkcie lub dostaniesz pocztą.

Jak to zrobić?

Ja zadzwoniłem do LINK4 i po 1:30min rozmowy, potrzebny był tylko mój pesel i kartę dostanę pocztą. Pięć lat temu mieliśmy wybrać się do Czarnogóry, o potrzebie posiadania zielonej karty dowiedziałem się w dniu wyjazdu, przez co do dzisiaj tam nie byliśmy. To jednak niczego nas nie nauczyło i w zeszły weekend musieliśmy kupić ubezpieczenie graniczne jadąc na Ukrainę, gdyż znów na wyrobienie karty nie było czasu.

W skrócie:

Zielona karta wystawiona przez twojego ubezpieczyciela OC powinna być za free. U innych ubezpieczycieli jest to koszt około 150zł.
Jest wystawiana na okres od 15 dni do 12 miesięcy.
Zielona karta nie jest potrzebna w krajach Unii Europejskiej.

Ubezpieczenie graniczne

Nie wiem jak jest na innych granicach, ale na tej z Ukrainą ubezpieczenie graniczne kupicie od ręki w kantorze na przejściu. Z tego co wiem to właśnie na Ukrainę takie ubezpieczenie jest najtańsze i wynosi jedyne 55 zł. Warto zapytać w kilku kantorach bo jak ja kupowałem to cena wahała się aż o 30 zł. Więc jeżeli nie pomyślałeś o tym wcześniej to śmiało możesz jechać.

Najlepiej zrób to od ręki i udostępnij ten post, niech Twoi znajomi też się o tym dowiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *